Mano vaikas prašo brangių dovanų - ką daryti?

MUSTER

Normalu, kad vaikai ir paaugliai nori to, ką turi jų draugai, to, ką mato per televiziją ar socialiniuose tinkluose. Tačiau tuo pačiu yra svarbu, kad jie taip pat suprastų jūsų šeimos finansines galimybes. 

Artėjant šventėms, vaikai dažniausiai pradeda sudarinėti dovanų sąrašus, tikėdamiesi, kad jų tėvai (ar Kalėdų Senelis) tas dovanas padovanos. Daugeliui tėvų tai yra įtemptas laikotarpis, nes jie bando sugalvoti, kaip įgyvendinti savo vaiko (o gal net kelių vaikų) norus ir tuo pačiu nepakenkti šeimos biudžetui. 

Ši dilema egzistuoja ne tik per šventes - vaikai nuolat prašo naujų daiktų. Dilema pasidaro dar didesnė, jei vaikas labai stengiasi, bando papildomai užsidirbti, susitaupyti pinigų, tuomet atrodo, kad nėra jokios svarios priežasties jam pasakyti ,,ne”. 

Tačiau jūsų bendravimas su vaiku gali turėti įtakos sprendimo priėmimui. 

Taigi, keli patarimai nuo ,,MUST'er academy", kurie padės teisingai sukomunikuoti su vaiku, kuris tikisi brangių dovanų:

Pirmiausia kartu su vaiku, kiekvienais metais susikurkite biudžetą dovanoms ypatingomis progomis, pavyzdžiui: artėjantiems gimtadieniais ir kitoms šventėmis.

Kartu apskaičiavę pajamas ir išlaidas, galite nusistatyti biudžetą dovanoms. Kai tai tampa aišku, yra daug lengviau pasakyti ,,ne” dideliems vaiko norams. Nepamirškite apskaičiuoti tiek savo tiek ir vaiko biudžeto - aptarkite būsimas išlaidas, taupymo planą. Tokiu būdu galėsite nusistatyti aiškius tikslus ir kartu nuspręsti ar dovanų pirkimui galite skirti daugiau pinigų. 


Pasikalbėkite su vaiku apie brangios dovanos vertę.

Tai svarbus žingsnis, kurį daugelis tėvų tiesiog praleidžia. Kartais gali būti išties sunku paaiškinti įperkamumo sąvoką. Daugelis tėvų net jaučiasi nepatogiai, kad negali įpirkti kai kurių daiktų ir patenkinti vaiko poreikių. Bet čia prasideda svarbi finansinio raštingumo pamoka - vaikui reikia paaiškinti tikrąją pinigų vertę. Vaikui lengva prašyti brangios dovanos, nes jis iš tikrųjų nežino ir nemoka įvertinti kainos ir daikto vertės. Jei vaikas prašo naujausio išmaniojo telefono, pabandykite kartu paanalizuoti daikto kainą: kiek daug daiktų galima nupirkti už tą sumą? Ar tikrai verta pirkti tą vieną daiktą, o gal tą sumą galima paskirstyti ir ilšeisti pinigus vertingesniems (vaiko poreikius tenkinantiems) dalykams? Kai jūsų vaikas supras, kad jis gali turėti vieną brangų daiktą, kurio jis nori, arba kelis pigesnius daiktus, kurių jis nori, jis greičiausiai pradės svarstyti, kiek daiktas kainuoja, prieš jo prašydamas. 

Tačiau nepamirškite priminti, kad dovanų biudžetas yra nustatytas ir nesvarbu, ar vaikas pasirinks vieną dovaną, ar kelias dovanas, jūs neviršysite šio biudžeto. Aptarkite ir visos šeimos poreikius, pakalbėkite apie būtinąsias išlaidas, kurioms tėvai turi teikti pirmenybę. 

Kuo daugiau kalbėkitės apie tai, kiek kainuoja daiktai.

Jei nuolat, nuo vaikystės, kartu su vaiku analizuosite, kiek kainuoja įvairūs daiktai, vaikas pradės suprasti pinigų vertę ir laikui bėgant, sumažės jo poreikis prašyti brangių daiktų. Nelengva suvokti, euro vertės ir kiek tas euras iš tiesų gali suteikti, bet jei nuėję į parduotuvę, kartu pabandysite atrasti visus daiktus, kuriuos galima nupirkti už eurą ir įvertinsite tų daiktų vertę pagal savo poreikius, atversite finansinio raštingumo skrynią. 

Paaiškinkite vaikui, koks yra jūsų šeimos biudžetas - nebūtina kalbėti apie tikslius skaičius, bet būtinai paaiškinkite, ko reikia, kad jūsų šeima būtų pamaitinta, aprengta, šiltai gyventų ir būtų sveika. Paaiškinkite, iš kur gaunami jūsų šeimos pinigai, kiek reikia dirbti, kad būtų apmokėtos visos sąskaitos ir patenkinti jūsų šeimos poreikiai. Daugelis vaikų nesupranta, kad viskas kainuoja! 

Kai sakote: „Negalime sau to leisti“, vaikas to nesupranta, nes nežino, kiek pinigų jūs turite ir kam jie yra išleidžiami. Ypač, jei gyvenime jis jau yra gavęs tai, ko sakėte, kad negalite įpirkti. Verčiau sakykite: „Negalime sau to leisti, nes vietoje to turime mokėti už: X, Y ir Z, ir tai yra dalykai, kurie yra vertingesni tenkinant mūsų šeimos poreikius”. 

Leiskite savo vaikui uždirbti pačiam.

Galbūt galite rasti vasarinį darbą, gal skirti pinigus už nurodytus darbus namuose, bet tada, kai vaikas pradės uždirbti pinigus pats, jis supras, kad pinigai neauga ant medžių, kad dėl jų reikia dirbti. Jis supras pinigų vertę ir bus mažiau linkęs išlaidauti. 

Kalbėkite apie pagalbą kitiems. 

Mokytis suprasti pinigų vertę galima ir padedant kitiems. Aptarkite su vaiku įvairias problemas: su kokiomis finansinėmis problemomis susiduria seneliai? benamiai žmonės ir gyvūnai? Kaip jūs vertinate 10 EUR ir kaip juos įvertintų benamis žmogus? Skatinkite vaiką padėti ir stebėti savo aplinką, tegul jis pats pamato, kaip nušvinta benamio šunelio akys, kai jis gauna už porą eurų nupirkto ėdalo.


Tobulėkime kartu, 

MUST'er academy

Atgal
Norite gauti pranešimus apie naujausius straipsnius?

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį!