Finansinis raštingumas. Kaip išmokyti vaiką taupyti?

muster
  • Pinigų taupymas yra įprotis, kurio tėvai gali išmokyti savo vaikus dar jaunystėje.
  • Pirmas žingsnis yra paaiškinti tokias svarbias sąvokas kaip santaupos, biudžetas ir finansiniai tikslai.
  • Jaunesni vaikai gali laikyti savo santaupas taupyklėje, vyresni gali mokytis taupyti pinigus banke arba debeto kortelėje.
  • Vaikai gali išmokti gyventi pagal išgales, o tai yra vienas iš pagrindinių taupymo principų.

1. Aptarkite norus ir poreikius

Pirmasis žingsnis mokant vaikus taupymo vertės yra padėti jiems atskirti norus ir poreikius. Paaiškinkite, kad poreikiai apima pagrindinius dalykus, tokius kaip maistas, pastogė, drabužiai, sveikatos priežiūra ir išsilavinimas. Norai yra visi priedai – bilietai į kiną, saldainiai, dizainerių kurti sportbačiai, dviratis ar naujausias išmanusis telefonas.

Galite su vaiku aptarti namuose esančius daiktus. Apeikite visą virtuvę ir padiskutuokite, kurie daiktai yra būtini, o kurie tik noras. Taip jūs paaiškinsite, kad leidžiant pinigus pirmiausia reikia pagalvoti apie prioritetus. 

2. Leiskite vaikui užsidirbti 

Remiantis Amerikos sertifikuotų buhalterių instituto (AICPA) apklausa, du trečdaliai tėvų moka savo vaikams atlygį už padarytus darbus, o vaikai dirbdami mažiausiai 5 valandas uždirba apie 30 USD per savaitę. Jei norite, kad vaikas išmoktų taupyti, leiskite jam užsidirbti, taip vaikas supras darbo ir pinigų vertę. 

3. Išsikelkite taupymo tikslus

Jei vaikui liepsite taupyti, nepaaiškinę kodėl, viskas bus beprasmiška. Taupymo tikslai yra puikus motyvas. Kai vaikas išsikels sau tikslą, padėkite jam suprasti, kiek laiko reikės tikslui pasiekti. 

4. Nurodykite vietą, kur taupyti

Kai vaikas turi tikslą, kuriam taupys pinigus, raskite vietą, kur jis galėtų susidėti savo santaupas. Jaunesniems vaikams - taupyklę, vyresniems - banko sąskaitą. 

5. Paaiškinkite ir leiskite sekti išlaidas

Norint sutaupyti reikia žinoti, kur keliauja pinigai. Stebėti išlaidas yra šiek tiek lengviau savo banko programėlėje, tačiau galite atsisiųsti ir kitokių taupymo programėlių arba rašytis viską lape. Savaitės pabaigoje aptarkite išlaidas ir skatinkite apgalvoti, ką vaikas galėtų pakeisti, kad dar greičiau pasiektų savo taupymo tikslą. 

6. Motyvuokite siekti didelių tikslų

Jei vaiko noras yra brangus, pavyzdžiui, 400 EUR kainuojantis planšetinis kompiuteris, suskirstykite tikslą į etapus ir pasakykite, kad nuėjus pusę kelio jis gaus 50 EUR apdovanojimą. 

7. Leiskite klysti 

Mokant vaiką valdyti pinigus, svarbu leisti jam mokytis iš savo klaidų. Tėvams dažnai kyla pagunda įsikišti ir nukreipti vaiką nuo galimai brangiai kainuojančios klaidos, tačiau gali būti geriau tą klaidą panaudoti kaip mokomąją medžiagą. Taip vaikas ateityje žinos, ko nedaryti su savo pinigais.

8. Veikite kaip vaiko kreditorius

Gyvenime vaikas susidurs su daugybe kredito kompanijų pasiūlymų, todėl svarbu, kad vaikas suprastų kas tai. Jei jis nori daikto kuris kainuoja 100 EUR, bet vis nekantrauja ir taupymas jam tampa kančia, galite tapti vaiko kreditoriumi ir padėti išmokyti vertingą taupymo pamoką. 

Galite ,,pasirašyti sutartį” ir  „paskolinti“ pinigų, su sąlyga, kad vaikas turės sumokėti pinigus per tam tikrą laiką su palūkanomis. Vėliau aptarkite išleistus pinigus ir kodėl verta taupyti. 

9. Kalbėkitės apie pinigus

2021 m. T. Rowe Price apklausa parodė, kad net 41 % tėvų nemėgsta kalbėti su vaikais apie pinigus. Tačiau jei norite, kad vaikas išmoktų taupyti, turite puoselėti nuolatinę diskusiją. Nesvarbu, ar planuojate šeimos išvyką, ar tiesiog kasdienines išlaidas, ar mokate mokesčius - viską rodykite ir kalbėkite apie tai su savo vaiku.

10. Rodykite pavyzdį

Patys išsikelkite aiškius tikslus ir rodykite vaikui, kaip taupote pinigus. Tai bus geriausias mokomasis pavyzdys. 

 

Su meile,
MUSTer academy

Atgal
Norite gauti pranešimus apie naujausius straipsnius?

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį!