Nepagarbus paauglio elgesys

muster

Situacija:

Jūs: „Kaip sekasi kurti projektą?“

Jūsų vaikas: „Kodėl tu mane tikrini? ar nepasitiki manimi? Aš visada viską padarau, tad kam apie tai klausinėti?”

Jūs: ,,Aš tik paklausiau. Tik norėjau sužinoti, ar tau viskas gerai...“

Jūsų vaikas: „Aha, taip ir patikėjau, kad tau įdomu…“.

Jei toks pokalbis skamba pažįstamai, greičiausiai esate susirūpinę, nes nežinote kas atsitiko ir kodėl jūsų paauglys pradėjo keistis - anksčiau jis vertino jūsų susidomėjimą ir indėlį, o dabar net paprasti pokalbiai virsta ginčais. 

Tokiam vaiko elgesiui yra kelios priežastys, bet turime ir gerų naujienų: šis etapas paprastai praeina.

Nepagarba: kodėl ji atsiranda?

Ne visi paaugliai tampa grubūs ar nepagarbūs, tačiau maištas ir nepagarba yra gana įprasta paauglių augimo ir vystymosi dalis.

Iš dalies taip yra todėl, kad paauglys nori išbandyti kažką naujo, būti savarankiškas, todėl ,,nujausdamas”, kad jūs galite nesutikti, paauglys ,,atsiriboja siena” ir taip išreiškia savo emocijas. Tai geras ženklas, nes tai reiškia, kad vaikas mokosi prisiimti daugiau atsakomybės, tačiau šiuo laikotarpiu prisiminkite ir tai, kad jūsų paauglys taip pat mokosi, kaip tinkamai reaguoti į skirtingą nuomonę ir nepritarimą. 

Tokiu savo elgesiu paauglys bando suderinti savo privatumo poreikį su jūsų poreikiu palaikyti ryšį. Taigi kartais galite sulaukti grubaus ar nepagarbaus atsakymo, nes paauglys jaučia, kad per daug domitės tuo, ką jis daro, arba įsiveržiate į jo erdvę. Jis dar nemoka kitaip reaguoti į situaciją, bet bando ją suvaldyti. 

Paauglio smegenys sparčiai vystosi, todėl jam gali būti sunku susidoroti su besikeičiančiais jausmais, nuotaikomis ir reakcijomis. Jis gali tapti pernelyg jautrus, o negalėdamas to suvaldyti, gali tapti grubus.

Kartais nepagarbus elgesys gali būti ženklas jums, kad jūsų paauglys jaučiasi įsitempęs ar susirūpinęs.

Paaugliai taip pat pradeda gilintis į įvairius dalykus, suabejoja ankstesniais įsitikinimais ir gali pradėti elgtis nepagarbiai, nes mano, kad toks elgesys gali padaryti įspūdį aplinkiniams.

Kad ir koks nemandagus taptų paauglys, jis vis tiek vertina laiką skirtą pokalbiams ir bendravimui su jumis. Galbūt jums teks apsišarvoti kantrybe ir tapti supratingesniems, tačiau prisiminkite, kad dabar jis mokosi tinkamai reaguoti į situacijas ir kad šis laikotarpis yra laikinas.

Kaip susidoroti su nepagarbiu paauglio elgesiu?

Patarimai bendravimui:

 • Išlikite ramus. Jei jūsų vaikas į diskusiją reaguoja audringai, pasistenkite nurimti. Sustokite, giliai įkvėpkite ir ramiai tęskite tai, ką norėjote pasakyti.
 • Juokaukite. Juokas gali atpalaiduoti, atverti naujų perspektyvų, palengvinti bendravimo toną, pašalinti įtampą. Tik venkite būti sarkastiški ar jį pašiepti. 
 • Nepykite, jei vaikas rodo nepasitenkinimą, ,,varto akis” ir pan.
 • Prisiminkite, kad kartais paauglys nenorėdamas pasielgia nepagarbiai. Kartais galite paklausti:  „Tas komentaras pasirodė gana įžeidžiantis. Ar norėjai pasielgti nemaloniai?’’.
 • Pagirkite, kai paauglys bendrauja mandagiai.

Patarimai santykiams:

 • Būkite pavyzdys. Kai esate su paaugliu, stenkitės kalbėti ir elgtis taip, kaip norėtumėte, kad paauglys kalbėtų ir elgtųsi su jumis. Pavyzdžiui, jei patys keikiatės, jūsų paaugliui gali būti sunku suprasti, kodėl jam nedera keiktis.
 • Jei tarp jūsų ir paauglio vyrauja įtampa, kurią jums sunku suvaldyti, kitas patikimas suaugęs asmuo gali padėti jūsų paaugliui. Kreipkitės į specialistus. 
 • Susipažinkite su savo vaiko draugais. Supraskite, su kuo jis bendrauja ir kokia aplinka jį supa.

Patarimai disciplinai:

 • Nustatykite aiškias šeimos elgesio ir bendravimo taisykles. Pavyzdžiui, galite nustatyti tokią taisyklę: „Šeimoje mes kalbame pagarbiai. Tai reiškia, kad mes nekeliame balso”. Paauglys turėtų būti įtrauktas kuriant namų taisykles. (Daugiau apie tai skaitykite: https://www.muster.lt/blogas/kaip-tinkamai-nustatyti-namu-taisykles-vaikams-ir-paaugliams)
 • Sutelkite dėmesį į paauglio elgesį ir savo jausmus. Venkite bet kokių komentarų apie paauglio asmenybę ar charakterį. Užuot sakę: „Tu nemandagus“, pabandykite: ,, Jaučiuosi įskaudintas, kai tu taip kalbi su manimi“.
 • Nustatykite ir naudokite pasekmes už tokius dalykus kaip grubumas, keiksmažodžiai ar pravardžiavimas.

Dalykai, kurių reikia vengti, kai paauglys elgiasi nepagarbiai:

 • Kai supykstame, galime pasakyti tai, ko nenorime. Veiksmingas būdas – duoti sau ir savo vaikui šiek tiek laiko nusiraminti.
 • Jei esate pikti vienas ant kito, bus sunku ramiai aptarti tai, ko tikitės iš paauglio. Veiksmingas būdas yra pasakyti paaugliui, kad norite pasikalbėti, ir susitarti dėl laiko.
 • Stenkitės nepriimti dalykų asmeniškai. Nuolat priminkite sau, kad tokiu elgesiu jūsų paauglys bando įtvirtinti savo nepriklausomybę, nepykite, o padėkite jam išmokti reaguoti tinkamai.
 • Jei sakysite paaugliui, kaip elgtis, tikėtina, kad jis neklausys. Jei norite, kad paauglys jūsų klausytų, jums reikės pirmiausia patiems išmokti išklausyti savo vaiko.
 • Sarkazmas ir kritika sukels pasipiktinimą ir padidins atstumą tarp jūsų ir jūsų vaiko.

Kada nerimauti dėl paauglio nepagarbos?

Jei nei viena iš aukščiau pateiktų strategijų jums netinka, tai gali būti įspėjamasis ženklas, kad problema yra gilesnė.

Sunerimkite, jei:

 • Pernelyg dažnai keičiasi paauglio požiūris ar nuotaika.
 • Paauglys stipriai atsitraukia nuo šeimos, draugų ar įprastos veiklos.
 • Paauglys pabėga iš namų arba nustoja reguliariai lankytis mokykloje.

Tokiu atveju:

 • Apsvarstykite galimybę ieškoti profesionalios pagalbos.
 • Aptarkite šią problemą kaip šeima ir pabandykite rasti būdų, kaip padėti vienas kitam.
 • Pasikalbėkite su kitais tėvais ir pasidomėkite, ką jie daro.
 • Pasirūpinkite savo fizine ir emocine gerove, mokykitės išlikti ramūs. 

 

Su meile, 

MUSTer academy

Atgal
Norite gauti pranešimus apie naujausius straipsnius?

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį!