Kaip ugdyti paauglio sąmoningumą?

muster

Sąmoningumo sąvoka apima gana daug, bet iš tikrųjų tai suteikia galimybę įvertinti save objektyviai. Sąmoningumo ugdymas leidžia priimti geresnius sprendimus, gerina bendravimą, didina produktyvumą, pagerina savikontrolę ir pasitikėjimą savimi.

Šiame straipsnyje kalbėsime apie sąmoningumą, kuris apima:

  • Gebėjimą atpažinti savo emocijas, mintis ir vertybes;

  • Gebėjimą įvertinti savo veiklą, stiprybes ir apribojimus;

  • Gebėjimą suprasti, kaip jausmai ir mintys įtakoja elgesį; 

  • Gebėjimą tinkamai reaguoti į įvairias socialines situacijas.

Patarimai tėvams, kurie padės padidinti paauglio sąmoningumą:

Skatinkite paauglį atpažinti ir išreikšti emocijas.

Paauglystės laikotarpiu vaikai vis mažiau dalinasi savo mintimis ir jausmais su tėvais, tačiau kai tai daro, paprašykite paauglio nurodyti ir konkrečias emocijas. Pavyzdžiui, jei paauglys susipyko su draugu, paklauskite, kokią emociją jis jaučia: pyktį, gėdą, liūdesį ar panašiai. 

Išmokti teisingai atpažinti pagrindines emocijas yra pirmas sąmoningumo žingsnis. Jei vaikas nesidalina savo jausmais su jumis, papasakokite jam apie būdus, kurie padėtų išreikšti savo emocijas saugiai, pavyzdžiui: pasikalbėti su patikimu draugu, mokytoju, mentoriumi; išrašyti savo mintis dienoraštyje. Pasakykite, kad minčių išrašymas padeda išsiaiškinti, kas vyksta mūsų galvoje, suprasti tai, kas mus gąsdina ar įkvepia, padeda susivokti painiuose ir sudėtingose jausmuose.

Modeliuokite sąmoningumą, dalindamiesi savo jausmais. 

Sukurkite galimybę su paaugliu aptarti savo jausmus, tiksliai nusakykite jam savo emociją ir kodėl taip jaučiatės. Galite paskirti tam laiko per šeimos vakarienę ir aptarti, kaip jautėtės tam tikrose situacijose: pavyzdžiui, kad jaučiate nerimą dėl artėjančio darbo pokalbio.

Kai leidžiate paaugliui matyti savo emocijas jūs padedate jam ugdyti gebėjimą atpažinti kitų žmonių emocijas, suprasti kitų žmonių perspektyvas ir kad dalintis emocijomis su kitais nėra blogai. 

Pasikalbėkite apie ,,klijuojamas etiketes”. 

Etiketės ir (arba) stereotipai gali apriboti ar net pakenkti. Suvokimas, kad kiekvienas žmogus yra skirtingas ir kad žmogaus būdas negali būti taip lengvai apibrėžtas yra dar vienas svarbus sąmoningumo aspektas. Kalbėkite su vaiku, kad ,,etiketės’’, kurios yra ,,klijuojamos” žmonėms apriboja ir leidžia kitą žmogų matyti tik vienu konkrečiu būdu, kad tokiu atveju yra atmetamos visos kitos jo galimybės. Jei kažkas pavadino vieną mokinį ,,moksliuku”, tai dar nereiškia, kad tas vaikas visą dieną sėdi prie pamokų ir nieko daugiau neveikia. Svarbu ir tai, kad patys tėvai nenaudotų ,,etikečių” kalbėdami apie savo paauglį su kitais žmonėmis, kitu atveju, tai gali pakenkti paauglio tapatybės vystymuisi. 

Padėkite paaugliui suprasti jo stipriąsias puses. 

Paauglystės laikotarpiu paaugliai linkę ypatingai save lyginti su kitais žmonėmis, trokšdami turėti jų talentus. Dažnai jie tampa savikritiški ir smerkia save dėl savo trūkumų. Padėdami paaugliui suprasti jo unikalumą ir stipriąsias puses, leisite jam tapti labiau motyvuotu ugdyti tuos įgūdžius, kurių reikia jo asmeninei sėkmei pasiekti, suprasti kokių situacijų jis turėtų vengti, kokios galimybės jam tinka ir panašiai. 

Sukurkite prasmę.

Padiskutuokite su paaugliu apie gyvenimo prasmę ir tikslus, kurie skatintų asmeninį augimą. Aptarkite, kokios savybės juos žavi kituose žmonėse. Kalbėkitės apie mėgstamas veiklas, kurios padėtų nukreipti į ateities karjerą ar jos sritį. Jei matote, kad paaugliui patinka kažkuri kryptis, pakalbėkite apie įvairias ten esančias problemas ir padiskutuokite, kaip jis galėtų tai išspręsti/pakeisti, kaip galėtų įsivaizduoti save toje srityje po 10 metų. Toks mąstymas padeda paaugliui suvokti kas jam svarbu. 

Skatinkite sąmoningumo praktikas. 

Sąmoningumo praktikos ugdo suvokimą dabartinėje akimirkoje, leidžia stebėti savo mintis ir jausmus. Pagrindinė idėja yra skatinti paauglį atkreipti dėmesį į jį supančią aplinką ir komfortą, skatinti atpažinti/pastebėti smerkiančia ar klaidžiojančią mintį ir gebėti sugrįžti į dabartinę akimirką. 

 

Su meile,

MUSTer academy

Atgal
Norite gauti pranešimus apie naujausius straipsnius?

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį!