Apie vaiko motyvaciją kurti. Interviu su VilWear įkūrėja Vilte ir jos mama Dalia

muster

Šiandien kalbiname mūsų buvusią mokinę Viltę Paulauskaitę, kuri baigusi ,,MUSTer" akademiją nesustojo, toliau tęsė savo projektą ,,VilWear” (https://www.facebook.com/vilwear https://www.instagram.com/vil.wear/) ir šiuo metu yra sėkminga nedidelio verslo savininkė, bei jos mamą - Dalią Paulauskienę, kuri sukūrė be galo artimą ryšį su savo dukra. Dalia dalinasi nuostabia patirtimi ir patarimais, kurie įkvėpė jos dukrą kurti bei siekti tikslų. 

Pokalbis su mama Dalia:

- Kada pastebėjote, kad Viltė turi talentą kurti įvairiausius dizainus? 

- Viltės talentą pastebėjau prieš tris metus. Per Kalėdas ji paprašė įdomios dovanos - knygelės su žmonių siluetais, ant kurių galima piešti rūbus. Viltė tą knygelę rado internete ir parodė ją mums. Gavusi pradėjo piešti, tada pamatėme pirmuosius jos dizainus. 

Prisimenu, kai jūsų edukacijose dalyvavo Vlad Simanel, ,,Feetbites” įkūrėjas, kuris vaikams davė užduotį 40 dienų padirbėti prie savo idėjų. Viltė pasiėmė savo knygutę ir ,,užsivedė” piešti rūbų dizainus. Tada ji pirmą kartą pasakė, kad bus vyrų dizainerė. Ji labai daug kūrė ir piešė. Vėliau Vlad Simanel už jos pastangas padovanojo kvepiančias kojines. Nuo to viskas ir prasidėjo.  

- Ar iškart patikėjote Viltės idėja, o gal dvejojote?

- Patikėjau. Viltė nuo pat mažens išsiskyrė savo aprangos skoniu, jai visada buvo svarbios aplinkos dizaino detalės. Dar vaikystėje manęs prašė padaryti jai vizitinę kortelę, kai jos paklausiau, ką joje rašysime, atsakė: ,,Viltė - dizainerė’’. Nors tai buvo vaikiškos jos svajonės, kai ji pradėjo piešti, iškart supratau, kad jos kryptis bus tikrai į meną arba dizainą. 

- Kaip palaikydavote ją sunkiausiais momentais, kai ji kūrė savo projektą?

- Dažniausiai reikėdavo išklausyti ir susilaikyti nebandant įtakoti jos sprendimų. Norėjau aiškiai suprasti, kaip ji pati mąsto. Buvo ir sunkių minučių, kada ji sakydavo, kad nespės, kad pavargo arba tiesiog nebenori toliau tęsti savo projekto - tada stengdavomės palaikyti. Manau, kad būtent tai leido jai nepasiduoti. Kartais būdavo, kad Viltė per daug detalizuodavo, pergyvendavo dėl mažiausių smulkmenų, tada jai primindavome, kad reikia mažiau galvoti, o daugiau daryti. Jai buvo sunku dirbti komandoje - prisitaikyti prie kitų nuomonių, todėl mokėme tartis, bendrauti. Nors kartais, atrodydavo, kad nėra laiko, bet Viltei visada jo rasdavome, ji visada galėdavo mums pasipasakoti kaip jaučiasi ir kodėl taip jaučiasi bei sulaukti mūsų palaikymo. 

- Kokias stipriausias savo savybes Viltė atskleidė kurdama šį projektą? 

- Viltė yra labai kruopšti ir užsispyrusi, visada siekia ,,nueiti iki galo”. Mokslo metų gale ji visada nusimindavo, nes nenorėdavo sustoti, o pasidžiaugusi laimėjimais ir pasiekimais ji tuo neapsiribodavo, visada norėdavo vystyti savo projektą ir kurti verslą kiek įmanoma daugiau. 

- Ar pasikeitė bendravimas šeimoje? Ar šis projektas jus suartino, o gal kaip tik, atitolino?

- Ypatingai ,,VilWear” projektas mane labai suartino su dukra, nes jai reikėjo daug mano patarimų ir idėjų. Ji pati man prasitarė, kad neįsivaizdavo, jog atsiranda tiek daug detalių kuriant rūbą. Kartais jai reikėdavo patarimų, į kuriuos atsakymų ir aš nežinojau, taigi turėjome ieškoti tinkamų kontaktų, savo srities profesionalų, kurie galėtų patarti ir padėti. Veždavausi Viltę į įvairiausius susitikimus, vykdavome rinktis medžiagų - taip abi praleisdavome krūvą valandų kartu. Viltė dažnai pati tiksliai susidėliodavo savo darbus, o aš, matydama jos pastangas, visus savo darbus nustumdavau į šoną, nes man jos tikslai buvo svarbesni. Nesvarbu, ar tai buvo šeštadienis, ar sekmadienis, ar kelionė į kitą miestą - mes važiuodavome. Tai mus labai suartino, mes daug diskutuodavome. Tai tapo mūsų ,,mergaitišku laikas kartu”. 

muster

- Kaip Viltei sekėsi vystyti savo verslą toliau, kai ji baigė ,,MUSTer academy”, ar ji buvo motyvuota?

- Aš manau, kad motyvacija atsiranda tada, kai yra aiškūs tikslai, kai žinai dėl ko tą darai. Kai nėra tikslo, nebus ir motyvacijos. Pirmiausia pagalvojome, jog reikia pabandyti save parodyti žmonėms parodoje, tada atsirado tikslas ir Viltei gimė dar daugiau idėjų, ji sukūrė net 8 naujus džemperius. Ji tikslus žmogus, jei turi užduotį -  greitai ją atliks, jei užduoties nėra - nėra dėl ko stengtis. 

- Ką palinkėtumėte tėvams, kurie galvoja, kad tokio amžiaus paaugliai dar yra per jauni kažką sukurti ir įgyvendinti?

- Manau, kad vaikams reikia leisti būti savimi. Prisiminus mūsų pačių vaikystę, būdami tokio amžiaus mes viską matėme kitaip, tačiau pasaulis greitai tobulėja, todėl reikia tikėti savo vaiku, o negesinti jo noro. 

Pavyzdžiui šie džemperiai nebuvo kuriami tam, kad vaikas užsidirbtų pinigų, aš Viltę palaikiau todėl, kad ji nesustotų kurti, patikėtų savimi ir norėtų išbandyti save. Ją skatinau, stebėti aplinką: kaip į jos kūrybą reaguoja aplinkiniai - jauni žmonės, kaip reaguoja vaikinai, merginos, suaugę ar vyresni žmonės. Mums pačioms buvo tikras ir labai malonus atradimas, kai parodoje vyresnio amžiaus moteris įlindo į ,,VilWear” džemperį ir sušuko: ,,kaip fainai!”, nors džemperiai buvo kuriami jaunimui. Šiandien Viltės sukurtą džemperį nešioja net jos močiutė. 

Taigi, mano linkėjimas tėvams būtų neužgesinti vaikų kūrybiškumo ir idėjų, o leisti pajausti, kad jie gali. Tik tokiu būdu vaikai gali išbandyti save ir patikėti savo jėgomis. O mes, tėvai, turime juos paremti finansiškai, kad jie turėtų galimybę tokiame amžiuje klysti ir bandyti. Kartais keisčiausios idėjos duoda pačius geriausius rezultatus. Bet kuri idėja atneš naujų potyrių, naujų pamokų, be kurių vaikai nesupras kaip viskas yra padaroma. 

Visai neseniai mano dovana Viltei buvo kelionė į Paryžių. Tai nebuvo paprasta kelionė. Aš noriu, kad ji nesustotų, noriu, kad ji būtų įkvėpta kurti toliau, todėl keliavome į ,,mados pasaulį”, pasisemti idėjų ir pamatyti, ką siūlo Paryžiaus mados. Tai buvo mūsų mergaitiškas laikas kartu, kuris dar labiau suartino ir skatino ją tobulėti.

muster

Pokalbis su Vilte:

- Papasakok trumpai apie save (kiek tau metų, kokie tavo pomėgiai ir talentai, kokius būrelius tu lankai?

- Aš esu VIltė, man yra 18 metų. Mėgstu žaisti stalo žaidimus, keliauti, piešti. Domiuosi stiliumi ir dizainu. Lankau VDA paruošiamuosius dailės kursus, stalo tenisą ir grafinį dizainą.

- Kaip gimė idėja sukurti projektą ,,Vilwear”? Kaip supratai, kad tavo talentas yra dizainas?

- Mano VilWear projekto idėja kilo labai paprastai - norėjau susikurti sau tokius rūbus kokių nerandu parduotuvėse, taip pat norėjau matyti jaunimą nešiojantį mano sukurtus rūbus. Nuo 7 - 8 klasės pradėjau domėtis interjero dizainu, vėliau supratau, kad mane traukia visų tipų dizainas - labiausiai mados ir grafinis dizainas. Turiu talentą kurti, jausti spalvas ir suderinti objektus tarpusavyje.

Image removed.

- Kokių įgūdžių įgijai vystydama šį projektą? 

- Vystydama šį projektą įgavau kantrybės, pasitikėjimo savimi, patobulinau ne tik mados dizaino įgūdžius, bet ir grafinio dizaino (kurdama maketus socialinei medijai).

- Su kokiais sunkumais susidūrei kurdama savo projektą? Kaip juos išsprendei? Kokios pagalbos tau reikėjo?

- Sunkiausia buvo įprasti reguliariai kelti postus ir surasti pirkėjus. Sunkiose situacijose man padėjo ir mane palaikė tėvai. Taip pat labai padėjo mano siuvėja, nes be jos nebūčiau žinojusi kaip siuvamas džemperis ir kokių priemonių jam reikia. 

Image removed.

- Kokie tavo ateities planai?

- Ateityje planuoju studijuoti VDA mados dizainą arba grafinį dizainą. Tuo pačiu norėčiau toliau vystyti šį asmeninį verslą ir kurti rūbus. Planuoju kurti ne tik džemperius bet ir kelnes, marškinėlius, kojines ir t.t. 

- Ką palinkėtum savo amžiaus paaugliams, kurie nieko nelanko, nežino kaip save realizuoti, galvoja, kad yra per jauni pradėti savo verslą, kurti projektus ir juos įgyvendinti?

- Savo amžiaus paaugliams linkiu domėtis ir nebijoti ieškoti savęs. Siūlyčiau išbandyti įvairius būrelius, veiklas ir galbūt atrasti savo pomėgius ir talentus. Nereikia bijoti amžiaus, tikrai nėra per jaunų paauglių kurie negalėtų sukurti verslo, jei būsit susidomėję tuo ką darote, tikėsite projektu - viskas pavyks.

Ačiū mūsų buvusiai ,,MUSTer academy" mokinei, labai džiaugiamės, kad galėjome prisidėti prie tokios sėkmės!

Dėkojame, kad dalinatės patirtimi ir įkvepiate kitus siekti savo tikslų!

Su meile,

MUSTer academy

Atgal
Norite gauti pranešimus apie naujausius straipsnius?

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį!