Klaidos, kurias daro tėvai auginantys paauglius

Muster

Šį kartą aptarsime kritiką, nes tėvai labai dažnai kritikuoja savo vaikus. 

Pirmiausia pasistenkite pagalvoti apie tai, kad jūsų ir jūsų vaikų mąstymas yra labai skirtingas. Esame skirtingos kartos, kurios augo skirtingu laikmečiu, todėl dažnai mums tenka susitaikyti su dalykais, kurie, kai augome mes, buvo sunkiai suprantami. 

Nekritikuoti savo vaiko reiškia - išklausyti ir vietoje teisimo ar kaltinimo, užduoti tokius klausimus, kurie leistų pačiam vaikui suvokti savo sprendimo padarinius.

Galite užduoti tokius klausimus kaip: ,,o kaip manai, tu pasielgei gerai?”, ,,o kaip kitaip galėjai pasielgti tokioje situacijoje?”, ,,kaip pats vertini tokį savo poelgį?” ir panašiai.

Jeigu jūsų vaikas grįžo iš mokyklos ir jums papasakojo istoriją, kuri jums nepatiko ir jūs pradėsite jį kritikuoti tokiais žodžiais: ,,kaip tu galėjai taip pasielgti?!’’, ,,kodėl tu taip padarei, juk aš tau sakiau…”, ,,tu neišmokai?”, ,,tu neatsakingas…”, ,,tu mane nuvylei’’ ir t.t. - tai bus pirmas ir paskutinis kartas, kai jums paauglys pasipasakoja.

Pabandykite įsivaizduoti, kad jūsų vaikas yra suaugęs žmogus, nepulkite jo, o padiskutuokite apie problemą. Paklauskite jo paties nuomonės, kas gali įvykti ateityje, jei tai kartosis, kaip tai gali paveikti jį ir aplinkinius žmones? Kas atsitiko, kad įvyko tokia situacija? 

Pokalbio metu stebėkite vaiko reakciją - jis puikiai suvoks, jei pasielgė blogai ir supras situacijos pasekmes. Tokiu atveju jūs tapsite draugu, kuriam galima atsiverti. Šiuo metu galite net pasiūlyti savo pagalbą. 

Ryšys atsiras tada, kai vyks tarpusavio supratimas, o ne kritika ir priekaištavimas. Vieną kartą sukritikavę paauglį jūs galite daugiau niekada neišgirsti atviro pokalbio. Tokiais atvejais tėvai manęs klausia: ,,o kodėl su manimi nekalba?” ,,kodėl man nepavyksta sukurti ryšio?”, ,,paauglys tapo užsidaręs”. Pirmiausia pergalvokite savo poelgius ir apmąstykite, ką sakėte savo vaikui, kai jis paskutinį kartą su jumis atvirai kalbėjo.

 

Su meile, 

Laura Šukienė

Atgal
Norite gauti pranešimus apie naujausius straipsnius?

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį!