Kaip tinkamai nustatyti namų taisykles vaikams ir paaugliams?

Muster

Taisyklių nebuvimas namuose gali sukelti daug nesutarimų. Kiekvienas paauglio netinkamas elgesys iššaukia tėvų neigiamą reakciją, todėl paauglys jaučiasi blogai.

Pagalvokite, jei važiuojate automobiliu, jus sustabdo policija ir išrašo baudą dėl kažkokios neaiškios priežasties - jūs pykstate ant savęs ir kitų, tačiau, jei jūs žinote taisykles ir joms nusižengiate - jūs puikiai žinote kuo rizikuojate ir prisiimate atsakomybę. 

Jei namuose vyrauja taisyklės, paauglys žino, ko daryti negali ir žino to pasekmes. 

Pasiruošimas taisyklėms:

  • Svarbiausias žingsnis yra paaiškinti, KAM reikalingos taisyklės. Paaiškinimas turėtų skambėti maždaug taip: ,,mes tave mylime, matome, kad jau tampi suaugęs žmogus. Norime tave tvirtai paruošti suaugusiųjų gyvenimui, todėl kartu mokysimės gyventi pagal tam tikras taisykles”. 
  • Prieš pradedant pokalbį su paaugliu, svarbu, kad abu tėvai jau būtų apsitarę ir susirašę būsimas taisykles (nebent vaikas gyvena tik su tėčiu arba tik su mama), kad susėdus prie stalo aptarimui, nebūtų nesusikalbėjimo tarp tėvų.
  • Su vaiku kalbėkite viename lygyje (pvz.: visi susėskite). Kalbėkite ne kaip su vaiku, o kaip su sau lygiu žmogumi. Galite sakyti tokias frazes kaip: ,,visi esame vienodi”, ,,tu jau nebe vaikas”, ,,tu jau suaugai”. 
  • Spręskite viską kartu su paaugliu. Galite pradėti nustatinėti taisykles pradėdami tokiu sakiniu: ,,mes kartu nuspręsime kaip dabar bus…”.
  • Taisykles taip pat aptarkite kartu su paaugliu, jis turi pats sutikti su reikalavimais ir pasekmėmis. 
  • Taisyklių laikykitės ir patys - jei turite taisyklę, kad kiekvieną penktadienį 19 val. visa šeima vakarieniauja kartu, niekada nevėluokite. Jūs esate pavyzdys, kaip reikia laikytis taisyklių.
  • Taisyklių formavimas neturėtų būti liepiamąja nuosaka (pvz.: negalima sakyti: “dabar bus taip”, “nuo šiandien tu privalai” ir t.t.). Negrumokite pirštu, atsipalaiduokite.
  • Leiskite pačiam paaugliui sugalvoti taisyklių sulaužymo pasekmes. 

Su meile,
Laura Šukienė

Atgal
Norite gauti pranešimus apie naujausius straipsnius?

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį!