Kaip motyvuoti paauglį?

Muster

Motyvuoti paauglį gali būti tikras iššūkis. Tačiau greičiausiai jūsų paauglys yra labiau motyvuotas, nei jūs galvojate. Juk jis yra motyvuotas leisti laiką su draugais arba visą dieną žiūrėti filmus, žaisti vaizdo žaidimus arba miegoti iki pietų. Kai kurie paaugliai lygiai taip pat yra motyvuoti bet kokia kaina vengti atsakomybės. Galbūt jų motyvacija nėra nukreipta ten kur jūs norėtumėte, tačiau paauglys yra motyvuotas, o tai reiškia, kad tai, ką jūs matote kaip ,,motyvacijos stoką”, iš tiesų yra tik spragos, kurias reikia ,,užkurti”.

Taigi, ką reikia daryti, norint nukreipti paauglio motyvaciją produktyvia linkme?

1. Išklausyti.

Tėvai turėtų daugiau ir dažniau klausyti savo vaikų, tada jie išgirs, kas juos skatina, kas įkvepia ir kas motyvuoja. Tuomet tėvai žinos, kaip tinkamai paskirti užduotį, o ne tiesiog liepti ją padaryti. 

Įsiklausykite apie kokias kliūtis kalba jūsų vaikas, sužinokite, kas jam trukdo būti motyvuotu. Jei jūs pykstate, kai jis gauna blogą pažymį arba visą dieną nepakyla nuo lovos, tai nepadeda įgyti motyvacijos. 

Galbūt jūsų vaikas nerimauja dėl savo pažymių arba susidūrė su spraga, kurios niekaip nepavyksta įveikti. Galbūt vaikas prieš porą mėnesių įsivėlė į muštynes ​​su geriausiu draugu ir dabar dėl to pergyvena ir negali susikaupti. Skirkite laiko išklausyti. Užduokite klausimus. Sužinokite, kas jūsų vaiko mintyse – kas jį gąsdina, kas kelia nerimą, kokia jo aistra ir kas verčia jaustis gerai. Kuo labiau įsigilinsite į vaiko jausmus, tuo geriau suprasite, kodėl jis nėra motyvuotas ir ko jam reikia, kad pažadintų savo veržlumą ir ambicijas.

2. Patikėkite savo vaiku.

Jūs žinote, ką jūsų vaikas gali pasiekti. Jūs tikriausiai pažįstate savo vaiką geriau, nei jis pažįsta save. Tačiau, jei jūs akivaizdžiai juo nusiviliate, jis greičiausiai nesugebės suprasti savo vertės ir greitai praras motyvaciją kažką daryti.

Vaiko motyvacija yra tiesiogiai susijusi su jo pasitikėjimu. Jei jis jaučiasi nusivylęs savimi, jei jaučia, kad negali jums duoti to, ko jūs reikalaujate, arba galvoja, kad kiti yra geresni, pajėgesni už jį - jam trūks motyvacijos. Neigiamas kalbėjimas apie save pamažu griauna paauglio savigarbą, motyvaciją ir entuziazmą. 

Tėvai turėtų būti didžiausi savo vaiko skatintojai. Turime tikėti jais visada ir padėti atpažinti savo sugebėjimus, kad ir kokie maži jie būtų. Turime rasti būdų, kaip sustiprinti savigarbą – skatinant išbandyti naują veiklą, išeiti iš komforto zonos. Paauglys turi tikėti savimi, kad žinoti, kad gali būti dar geresnis. 

3. Skatinkite paauglį suskaidyti didelius tikslus į mažesnius.

Paaugliai sau išsikelia daug įvairiausių tikslų. Nors tėvams atrodo, kad jie neturi dėl ko jaudintis, tačiau didžiajai daliai paauglių gyvenimas nėra lengvas.

Amerikos psichologų asociacijos duomenimis, mūsų paauglių streso lygis konkuruoja su suaugusiųjų.

Tai reiškia, kad kartais mūsų paaugliai yra taip pat įsitempę, nes jiems yra sunku susidoroti su stresu, kurį sukelia noras įstoti į naują futbolo komandą, pasirinkti draugus ir panašiai. Neleiskite savo paaugliui blaškytis. Motyvuokite jį padėdami didelius tikslus suskirstyti į mažesnius, lengviau valdomus, užrašykite juos. Pakalbėkite apie tai, ką paauglys jau pasiekė, tai padės jam judėti į priekį. 

4. Padėkite susikurti aiškų veiksmų planą.

Viena iš priežasčių, kodėl paaugliams nėra motyvacijos, yra ta, kad jiems trūksta kognityvinių problemų sprendimo įgūdžių, kurie leistų suskaidyti užduotis ir sukurti aiškų planą, padėsiantį pasiekti tikslą. Taigi, kartais nereiškia, kad vaikas nenori stengtis, tai reiškia, kad jis tiesiog nežino, kaip patekti iš taško „A“ į tašką „B“. 

Užuot laukę, kol paauglys pats išsiaiškins kaip tai padaryti ir užuot sakę tokias frazes, kaip:  „reikia pradėti labiau stengtis mokykloje“ arba „jei būtum labiau atsakingas, padarytum užduotus darbus“, pabandykite jiems padėti, parodykite, kokių tiksliai veiksmų reikia imtis, kad paaugliui labiau sektųsi mokykloje. 

Galbūt jūsų netvarkingam vaikui reikia aiškaus plano ir namų darbų tvarkaraščio, patogios mokymosi zonos ir kelių organizacinių programų, kurios padėtų jam susitvarkyti ir išlaikyti tvarką. Tai nereiškia, kad viską turite padaryti už jį, tai reiškia, kad paaugliui gali prireikti, kad iš pradžių parodytumėte KAIP tai padaryti, o kai jis pradės matyti savo darbo rezultatus, pasitikėjimas padidės. 

5. Perduokite atsakomybę.

Kartais galite daug kartų kartoti, tačiau paauglys vis tiek negirdės. Tokiu atveju pabandykite pakalbėti su specialistu, kuris išliktų nešališkas ir pakalbėtų su jūsų vaiku. 

Raskite specialistus, kurie dirba darbą apie kurį svajoja jūsų vaikas, tegul jie pasako, kokių žinių jam reikia - tai paskatintų mokytis ir siekti tikslo. 


Svarbiausia, kad nebūtų gąsdinimo, šaukimo ar grasinimų. Tegul kitas žmogus pasako vaikui tiesą, kad viskas yra tik jo pačio rankose. 

6. Atraskite pagrindinius motyvatorius.

Tai, kas motyvuoja vieną vaiką, gali nemotyvuoti kito. Kai kuriuos vaikus motyvuoja tiesiog daiktai. Kitus motyvuoja jausmas, kad yra geriausi (arba bent jau geresni už keletą kitų). Dar kitus motyvuoja apkabinimas ir padrąsinimas. 

Raskite, kas motyvuoja jūsų paauglį ir naudokite tai skatinimui. 

 

Su meile,

MUSTer academy

Atgal
Norite gauti pranešimus apie naujausius straipsnius?

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį!