Brangūs daiktai - kokybė ar savivertės deficitas?

MUSTER

Jei pastebėjote, kad dažnai perkate brangius daiktus vaikams, paklauskite savęs, ar tikrai perkate dėl kokybės, ar dėl to, kad norite pakelti vaiko savivertę. 

Jei paklaustume, kodėl apskritai žmonės perka prabangius žinomų prekių rūbus ir kitus daiktus, greičiausiai išgirstume atsakymą apie kokybę, grožį, madą, tačiau tyrimai taip pat parodė vieną svarbų aspektą, kad pagrindinė priežastis, kodėl žmonės perka brangius daiktus, yra ta, kad parodytų, kaip gerai jiems sekasi. Labai dažnai priežastis yra ne grožis, o vidinė žmogaus būsena ir mažas pasitikėjimas savimi. 


Tyrimai parodė, kad neturtingi žmonės (lyginant su turtingais) yra linkę išleisti proporcingai didesnę dalį savo pinigų tam, kad pakeltų savo statusą ir palengvintų vidinį psichologinį skausmą. 

Tyrimų metu buvo nustatyta ne tik turtingų ir neturtingų žmonių skirtumas, bet ir tai, kad asmenys, kurių savivertė buvo pažeista, siekė pirkti aukštesnio statuso prekes ir jas demonstruoti kitiems. Noras rodyti aukštą statusą turinčias prekes yra ne tik signalas apie madą, prestižą ir pan., bet ir kompensacinis veiksmas, padedantis nuraminti sergantį ego po psichologinių grėsmių. 

Problema yra tame, kad tėvai nori, kad jų vaikai būtų pripažinti mokykloje ar draugų grupėje, todėl kartais nesąmoningai perka brangius daiktus tam, kad jų vaikai parodytų savo statusą. Kita problema gali būti pačių tėvų nepasitikėjimas savimi, jie siekia demonstruoti prabangius daiktus kitiems, tuo pačiu įtraukdami ir savo vaikus. 

Kartais jaunos mergaitės siekia gauti prabangius batus, rankinę, mobilųjį telefoną ar kitą prabangų daiktą, kuris būtų pastebimas kitiems, tokiu būdu bandydamos pakelti savo savivertę.

Todėl kiekvieną kartą, prieš perkant prabangų daiktą sau, paaugliui ar vaikui, būtų naudinga pirmiausia paklausti savęs ir jo: ,,kokią vertę tu gausi, kai turėsi šį daiktą?”. Atsakymo greičiausiai nebus, nes tai privers susimąstyti. Žmogus, kuriam užduodamas šis klausimas dažniausiai pakelia akis į viršų ir pradeda galvoti tikrąją priežastį, ką iš tikro jam duoda tas daiktas. Jei tai kokybė - ar tikrai tai vienintelis kokybiškas pasirinkimas? Ar tikrai išanalizavote alternatyvas, kurios leido įvertinti, kad šis brangus daiktas atitinka kainos ir kokybės santykį? O gal tai didelis prekinio ženklo žinomumas ir marketingo įtaka, kuriai buvo išleista be galo daug pinigų, kad žmogus siektų pakelti savo įvaizdį ir tą daiktą nusipirktų? 

Kas iš tiesų leidžia galvoti, kad rūbas kuris kainuoja 50€ ir 500€ turi didelį kokybės skirtumą? Ar tikrai išnaudosite visas naujausio telefono funkcijas? O gal jausitės geriau, kai visi matys, kad jūs galite įpirkti geriausią telefoną su geriausiomis foto kameromis?

Ar daiktai kuriuos perkate atitinka jūsų finansines galimybes? Kas jumyse pasikeis, kai nusipirksite brangų daiktą? 

Atsakymo greičiausiai nebus, nes tai sunku pripražinti, bet dažnai šie klausimai leidžia sau suprasti, kad tai darai todėl, kad nori pakelti savo savivertę - daiktai tik laikinas savivertės pakėlimas, kai daiktą turėsite, norėsite kažko daugiau, kad savivertė vėl pakiltų. Pirmiausia duokite laiko sau, leiskite laiką su draugais, sportuokite, mokykitės ir tobulėkite, tai leis pakelti pasitikėjimą savimi. Stebėkite save, kaip keisis jūsų norai pirkti pašalinius daiktus, kai pirmiausia atsižvelgsite į save. 


Su meile,

MUSTer academy

Atgal
Norite gauti pranešimus apie naujausius straipsnius?

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį!