Santykiai su tėvais ir šeima: Kodėl paaugliams to reikia?

Muster

Paaugliams reikia tėvų meilės ir paramos, nes paauglystės laikotarpiu daug dalykų keičiasi jų gyvenime, o puikius šeimyninius santykius išlaikyti galima per įprastą kasdieninę veiklą.

Paaugliai ir šeimyniniai santykiai
Daugelis žmonių mano, kad vaikams pereinant į paauglystę šeima gali tapti mažiau svarbi, tačiau paramos jiems reikia lygiai taip pat kaip ir anksčiau. Tiesa, šeimyniniai santykiai keičiasi: kol vaikas buvo mažas, jūsų vaidmuo buvo auklėti ir vadovauti, o santykiai su paaugliu tampa lygiavertiški. Neretai šiuo laikotarpiu šeimos patiria pakilimų bei nuosmukių, tačiau laikui bėgant paaugliai tampa brandesni, o santykiai šeimoje tik sustiprėja. Tėvai ir kiti šeimos nariai yra emocinės paramos šaltinis, jie suteikia paaugliams praktinę, finansinę ir materialinę pagalbą, todėl dauguma nori leisti laiką su savo artimaisiais bei dalintis idėjomis. Paaugliams nuotaikų kaitos yra įprastas dalykas, kartais elgesys ir kūno kalba parodo, jog jiems jūsų reikia mažiau, tačiau jų meilė tikrai nesumažėja ir jiems vis tiek reikia palaikymo! 

 Kodėl paaugliui reikia Jūsų?
Paauglystė gali būti sunkus laikotarpis - patiriamas spartus fizinis ir emocinis pokytis. Jauni žmonės dažnai bando pritapti, sunkiai atranda save, bei bando sau atsakyti į daugybę gyvenimiškų klausimų. Paauglystė taip pat gali būti laikas, kai bendraamžių įtaka ir santykiai gali sukelti jums ir jūsų vaikui stresą. Palaikymas gali būti gyvybiškai svarbus norint įveikti įvairius gyvenimo iššūkius. Šiuo laikotarpiu šeima vis dar yra saugi emocinė terpė, kurioje vaikas jaučiasi mylimas, nepaisant visko. Tėvai turėtų skatinti vaiko pasitikėjimą savimi ir optimizmą. Patikėkite, jūsų gyvenimo patirtis ir žinios gali būti tikrai naudingos jūsų vaikui - jis tiesiog ne visada nori, kad tai žinotumėte! Palaikantys ir artimi šeimos nariai apsaugo nuo rizikingo elgesio, pvz.: alkoholio ar kitų svaigalų vartojimo, depresijos, blogos draugijos ir kt. Jūsų parama ir susidomėjimas vaiku gali padidinti jo norą būti geresniu ir stengtis. Stiprus šeimos ryšys gali padėti vaikui tapti dėmesingu ir rūpestingu suaugusiu žmogumi.

 Įprasti kasdieniai dalykai, kuriuos šeima daro kartu, gali padėti kurti ir palaikyti tvirtus santykius. Štai keli patarimai tėvams, kaip stiprinti santykius šeimoje: 

 • Pietūs drauge
  Reguliarūs šeimos pietūs kartu yra puiki proga visiems pasikalbėti apie dienos įspūdžius ar dalykus, kurie vyksta jūsų gyvenime. Be to, valgymas kartu yra malonesnis, kai netrukdo televizorius, mobilieji telefonai ar planšetės!

 • Išvykos
  Paskirkite laiko linksmoms šeimyninėms išvykoms - visi galėtumėte rinktis smagią veiklą. Atpalaiduojančios atostogos ar savaitgalis kartu taip pat gali suvienyti. 

 • Laikas dviese
  Buvimas kartu su savo vaiku suteikia galimybę palaikyti artimą ryšį, tai gali būti puiki proga pasidalinti savo mintimis ir jausmais. Pasistenkite, kad su vaiku pabūtų kiekvienas iš tėvų.

 • Švęskite vaiko pasiekimus
  Švęsdami pasiekimus, dalindamiesi potyriais ir remdami pomėgius parodote, jog jus domina vaiko gyvenimas. Nereikia daryti to dažnai - kartais užtenka tik stebėti kaip jis sportuoja ar muzikuoja.

 • Šeimos tradicijos
  Šeimos tradicijos, rutinos ar ritualai gali padėti jūsų šeimai turiningai ir smagiai praleisti laiką. Pvz.: galite žiūrėti filmus namuose, gaminti mėgstamą maistą ar žaisti stalo žaidimus. 

 • Namų ruoša
  Susitarkite dėl namų ūkio darbų atlikimo šeimoje, tai vaikams padės vystyti atsakomybės jausmą. Tai gali būti tiesiog kambario tvarkymas ar pagalba jaunesniam broliui ir sesei.

 • Šeimos susirinkimai
  Šeimos susirinkimai gali padėti išspręsti įvairias problemas, kadangi kiekvienam yra suteikiama galimybė dalyvauti pokalbyje priimant įvairius sprendimus ir būti išklausytam. 

 • Palaikymas/pagalba
  Jei manote, kad jūsų šeimai kažkas nepavyksta, visada galite kreiptis pagalbos, rasti šeimos konsultantą ar paramos tarnybą.

Leiskite laiką su šeima, atraskite pomėgius, kurie tiktų visiems ir kurkite gražiausius prisiminimus kartu.

Tobulėkite kartu su MUSTer academy!

 

Mus taip pat galite rasti:

Instagram: https://www.instagram.com/muster_academy_/

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100091203700759

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/must-er-academy-71545b1b4

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC40tpbWPuTXPjHDvIXwDMlQ

 

 

Šaltinis: https://raisingchildren.net.au/pre-teens/communicating-relationships/family-relationships/relationships-with-parents-teens

Atgal
Norite gauti pranešimus apie naujausius straipsnius?

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį!