Kokie tėvai esate Jūs?

Muster

Jūsų auklėjimas daro įtaką viskam: pradedant nuo jūsų vaiko svorio, savijautos iki jo apsirengimo stiliaus ir vidinės būsenos. Svarbu apgalvoti, kaip jūs auklėjate savo vaiką ir ar palaikote sveiką jo vystymąsi, nes tai, kaip jūs bendraujate ir drausminate dabar, įtakos jo elgesį visą likusį gyvenimą.

Mokslininkai nustatė keturis auklėjimo tipus:

 • Autoritarinis
 • Autoritetingas
 • Atlaidus
 • Nesikišantis

Kiekvienas auklėjimo tipas yra skirtingas, o jį atpažinti galima pagal tam tikras savybes.

1. Autoritarinis auklėjimas:

Ar skaitydami šiuos sakinius atpažįstate save?

 • Jūs tikite, kad vaikai privalo būti nuolat prižiūrėti ir jų nuomonė neturi būti išklausyta.
 • Jūs tikite, kad griežtos taisyklės yra auklėjimo pagrindas.
 • Jūs neatsižvelgiate į savo vaiko jausmus.

Jei bent vienas iš šių teiginių atitinka jus, gali būti, kad savo vaiką auklėjate autoritariniu būdu. Tokie tėvai tiki, kad vaikai privalo laikytis taisyklių ir tam nėra jokių išlygų.

Šie tėvai dažnai sako “todėl, nes aš taip pasakiau”, jei tik vaikai pradeda klausinėti klausimų apie esamas taisykles. Jie negaišta laiko jokioms derybomis ir daugiausiai dėmesio skiria paklusnumui.

Autoritarinai tėvai dažnai neleidžia vaikams įsitraukti į problemų sprendimo iššūkius ar kliūtis. Vietoj to, jie nustato taisykles ir įgyvendina pasekmes, mažai atsižvelgdami į vaiko nuomonę.

Vietoj drausmės jie naudoja bausmes. Užuot mokę, kaip pasirinkti teisingai, jie investuoja į tai, kad vaikas gailėtųsi dėl savo klaidų.

Vaikai, augantys su griežtais autoritariniais tėvais, dažniausiai laikosi taisyklių. Tačiau jų paklusnumas gali turėti ir neigiamą pusę.

Šiems vaikams kyla didesnė rizika turėti savivertės problemų, nes jie yra pripratę, kad jų nuomonė nėra vertinama.

Jie taip pat gali tapti priešiški ar agresyvūs. Užuot galvoję apie tai, kaip ateityje elgtis geriau, jie dažnai susitelkia į pyktį, kurį jaučia ir savo tėvams. Kadangi autoritariniai tėvai dažnai yra griežti, jų vaikai gali tapti gerais melagiais, norėdami išvengti bausmių.

2. Autoritetingas auklėjimas:

Ar skaitydami šiuos sakinius atpažįstate save?

 • Jūs dedate daug pastangų kurdami ir palaikydami teigiamus santykius su savo vaiku.
 • Jūs paaiškinate taisyklių priežastis.
 • Jūs kuriate taisykles, jų laikotės, o nesilaikant leidžiate susidurti su pasekmėmis bei atsižvelgiate į savo vaiko jausmus.

Jei šie teiginiai atrodo pažįstami, gali būti, kad savo vaiką auklėjate autoritetingu būdu. Autoritetingi tėvai sukuria aiškias taisykles ir naudojasi pasekmių mokymu, tačiau atsižvelgia ir į savo vaikų nuomones. Jie stengiasi suprasti vaikų jausmus ir kartu suvokia, kad už tai yra atsakingi jie patys.

Autoritetingi tėvai investuoja daug savo laiko ir energijos į elgesio problemų prevenciją, dar net neprasidėjus pačioms problemoms. Jie taip pat naudoja pozityvios drausmės strategijas, kad sustiprintų gerą elgesį (pvz.: pagyrimai ar atlygis).

Mokslininkai nustatė, kad vaikai, turintys autoritetingus tėvus, dažniausiai tampa atsakingais suaugusiais, kurie jaučiasi patogiai išreikšdami savo nuomonę.

Vaikai, auginami laikantis autoritetingos disciplinos, dažniau tampa laimingi ir sėkmingi. Jie taip pat labiau linkę savarankiškai priimti sprendimus ir įvertinti saugos riziką.

3. Atlaidus auklėjimas:

Ar skaitydami šiuos sakinius atpažįstate save?

 • Jūs nustatote taisykles, bet retai jomis vadovaujatės.
 • Jūs dažnai stengiatės sušvelninti pasėkmes arba išvis jų neparodote savo vaikams.
 • Jūs manote, kad jūsų vaikas išmoks geriausiai, jei jūs nesikišite.

Jei šie teiginiai atrodo pažįstami, gali būti, kad savo vaiką auklėjate atlaidžiu būdu. Atlaidūs tėvai yra švelnūs. Jie įsitraukia tik tada, kai iškyla rimta problema.

Jie yra gana atlaidūs ir dažnai laikosi požiūrio „juk jie tik vaikai...“. Kai jų atžalos susiduria su problema, jie linkę pasekmes prisiimti sau. Jie gali grąžinti privilegijas, jei vaikas maldauja, arba leisti vaikui išeiti anksčiau laiko, jei jis pažada būti geras.

Atlaidūs tėvai paprastai imasi daugiau draugo nei tėvų vaidmens. Jie dažnai skatina savo vaikus kalbėtis apie problemas, tačiau paprastai nededa daug pastangų atgrasymui nuo blogo pasirinkimo ar blogo elgesio.

Vaikai, augantys su šio tipo tėvais, labiau linkę susidurti su įvairiais sunkumais. Jie gali turėti daugiau elgesio problemų, nes nesupranta autoritetų ir taisyklių prasmės. Jie dažnai turi žemą savivertę, todėl gali jaustis blogai.

Jie taip pat turi didesnę tikimybę turėti sveikatos problemų (pvz.: nutukimas), nes atlaidūs tėvai susiduria su sunkumais siekdami apriboti greito maisto vartojimą. Šie vaikai dažnai turi prastą higieną, nes atlaidūs tėvai neįpratina prie gerų įpročių, pavyzdžiui, neužtikrina, kad vaikas kiekvieną rytą ir vakarą valytų dantis.

4. Nesikišantis auklėjimas:

Ar skaitydami šiuos sakinius atpažįstate save?

 • Jūs neklausinėjate vaiko apie mokyklą ar namų darbus.
 • Jūs retai žinote, kur ir su kuo yra jūsų vaikas.
 • Jūs mažai laiko praleidžiate su savo vaiku.

Jei šie teiginiai atrodo pažįstami, gali būti, kad savo vaiką auklėjate nesikišančiu būdu. Šie tėvai paprastai retai žino apie tai, ką daro jų vaikai.

Dažniausiai tokie tėvai sukuria mažai taisyklių. Vaikai retai gauna patarimų, sudrausminimo ir tėvų dėmesio.

Nesikišantys tėvai tikisi, kad vaikai užaugs patys. Jie neskiria daug laiko ar energijos pagrindiniams atžalų poreikiams tenkinti.

Šie tėvai gali būti aplaidūs ir ne visada yra sąmoningi. Pavyzdžiui, gali turėti psichinių sveikatos sutrikimų arba piktnaudžiauti svaigalais. Jie gali nesugebėti nuolat rūpintis vaiko fiziniais ar emociniais poreikiais.

Dažnai tėvams, kurie auklėja savo atžalą šiuo tipu, trūksta žinių apie vaiko vystymąsi. O kartais jie būna tiesiog apsupti kitų problemų, tokių kaip darbas, sąskaitų apmokėjimas ar namų ūkio tvarkymas.

Vaikai, kurie turi tokius tėvus greičiausiai kovoja su savivertės problemomis. Jie linkę blogai mokytis mokykloje. Jie taip pat dažnai patiria elgesio problemų ir nėra laimingi.

 

Apibendrinimas:

Dažnai negalima priskirti tėvų tik į vieną kategoriją, todėl nenustebkite, kad vienais ar kitais atvejais elgiatės kaip autoritetingesni ar atlaidūs tėvai.

Tačiau tyrimai aiškiai parodo, kad autoritetingas auklėjimas yra geriausias auklėjimo tipas. Taigi, net jeigu atradote, kad jūsų dominuojantis auklėjimo tipas yra kitas, jūs galite tai pakeisti ir tapti labiau autoritetingu tėvu.

Jei esate pasiryžę tapti geriausiais tėvais, tobulėti, palaikyti teigiamus santykius su savo vaikais ir kartu sukurti sveiką aplinką, analizuokite save, savo elgesį ir įtvirtinkite savo autoritetą. Laikui bėgant, vaikas galės pasinaudoti jūsų auklėjimo pranašumais. 

Tobulėkite kartu su MUSTer academy!

 

Mus taip pat galite rasti:

Instagram: https://www.instagram.com/muster_academy_/

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100091203700759

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/must-er-academy-71545b1b4

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC40tpbWPuTXPjHDvIXwDMlQ

 

 

Šaltinis: https://www.verywellfamily.com/types-of-parenting-styles-1095045

Atgal
Norite gauti pranešimus apie naujausius straipsnius?

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį!