Kaip apsaugoti savo vaiko mentalinę sveikatą?

Muster

Visiškai nesvarbu, ar jūs ir jūsų vaikas/paauglys sutariate gerai, ar bendraudami susiduriate su tam tikrais iššūkiais, svarbiausia yra parodyti savo meilę ir palaikymą. Jis privalo žinoti, kad padėsite išgyventi bet kokį sunkmetį ir visada būsite šalia.

Štai keturi patarimai, kuriuos verta prisiminti, kai kalbatės su savo vaiku/paaugliu:

1. Skatinkite pasidalinti savo jausmais:

 • Ieškokite būdų užmegzti ryšį su savo vaiku/paaugliu. Paklauskite, kaip praėjo diena ir ką jis veikė. Jūs galite paprašyti pagalbos ir pakviesti jį prisijungti prie jūsų, atliekant namų ruošos darbus (pvz.: ruošiant vakarienę), tą laiką skiriant pokalbiui apie dienos įvykius.
 • Vis užsiminkite, kad būsite šalia, kad ir kas bebūtų. Pasakykite, kad jums svarbu žinoti, kaip vaikas/paauglys jaučiasi ir ką galvoja. Vos keli žodžiai ar frazės gali padėti jaustis saugiai ir paskatinti pasidalinti savo jausmais.
 • Svarbu pripažinti ir suprasti vaiko/paauglio emocijas, net jei tai privers jus jaustis labai nepatogiai. Prisiminkite, kad jis jums atsiveria, todėl jei tą akimirką nežinote ką patarti, galite sakyti tokias frazes kaip: “aš tave suprantu”, “tai skamba kaip sudėtinga situacija”, “tavo poelgis suprantamas” ir pan.
 • Visuomet lengva pastebėti tai, kas jums nepatinka. Jei paauglys/vaikas pasielgia netinkamai, jūs iš kart reaguojate. Tačiau, pabandykite pastebėti ir tai, ką jis daro gerai - net paprastus dalykus (tokius kaip į vietą padėti daiktai ir pan.).

2. Padėkite tobulėti: 

 • Kartu pradėkite naują rutiną, nusistatykite lengvai pasiekiamus, naujus dienos tikslus. Tai galėtų būti suderinama su mokykloje užduodamais namų darbais, arba namų buitimi (pvz.: kartu atlikti namų darbus prieš vakarienę).
 • Paauglystė reiškia nepriklausomybę! Pabandykite prisiderinti ir suteikti paaugliui tinkamą laiką ir erdvę. Leiskite jam būti savimi. Erdvės reikalavimas yra įprastas paauglystės laikotarpis, kuris leidžia užaugti.
 • Raskite keletą būdų, kurie paskatintų vaiką/paauglį daryti pertraukas tarp užsiėmimų (mokyklinių namų ruošos darbų ar kitokių veiklų). Pertraukų metu darykite tai, kas jam teiktų džiaugsmą. Jei vaikas/paauglys jaučiasi sunerimęs, pertraukų laiką skirkite problemos sprendimams ieškoti. Neliepkite kažko daryti, geriau tik patarkite.

3. Kartu spręskite susidariusius konfliktus:

 • Prasidėjus konfliktui, įsiklausykite į vaiko/paauglio požiūrį ir pabandykite ramiai suprasti situaciją. Atminkite: visi žmonės patiria stresą!
 • Neaptarinėkite problemos, kol esate piktas. Išeikite į lauką ar kitą kambarį, atsikvėpkite ir nusiraminkite - vėliau galite apie tai pasikalbėti su savo vaiku/paaugliu.
 • Nesistenkite nuolat “valdyti” situacijos. Paaugliui sunku suvaldyti savo jausmus, kai jis jaučiasi suvaržytas ir kontroliuojamas. Kad ir kaip būtų sunku, pabandykite įsijausti į jo norą “gintis” konfliktinėje situacijoje ir nebandykite “atsikirsti” ar tai įveikti.
 • Būkite sąžiningas ir atviras su savo vaiku/paaugliu: jei patiriate stresą - pasakykite tai. Nuoširdus parodymas, kaip elgiatės su savo jausmais sunkiuoju laikotarpiu, jam padės suprasti, kad ir jo jausmai yra natūralus ir išgyvenamas dalykas.
 • Pasibaigus konfliktui, skirkite šiek tiek laiko apmąstymams, kaip konfliktus galėtumėte spręsti ateityje (ką darytumėte kitaip?). Šiuos apmąstymus galite aptarti kartu, įvertindami įvairias idėjas.

4. Rūpinkitės savimi

 • Jūs, tėvai, turite labai daug problemų, kurias privalote nuolat spręsti. Nepamirškite savęs. Jums taip pat reikia palaikymo ir laiko sau. Rūpindamiesi savimi jūs taip pat rodote puikų pavyzdį savo vaikui/paaugliui.
 • Jei jaučiatės blogai, nelaukite, o paprašykite kitų pagalbos. Taip jaustis yra normalu. Pakalbėkite su šeimos nariais, draugais, pažįstamais, išsakykite savo problemas.
 • Skirkite laiko bendravimui. Pabandykite rasti keletą bendraminčių žmonių, su kuriais galėtumėte pasidalinti jausmais ir patirtimi. Kiekvieną dieną skirkite šiek tiek laiko bendravimui, susitikimams, stebėkite savo nuotaikų kaitą pabendravus su jais.
 • Skirkite laiko savo mėgstamai veiklai, kuri padeda įveikti ir valdyti stresą. Nesvarbu, ar jūsų diena labai užimta, ar nuolat turite laisvo laiko, jums būtina skirti laiko sau ir savo mėgstamiems užsiėmimams. Darydami tai, kas jums patinka, ar skirdami laiko produktyviam poilsiui, jausitės labiau atsipalaidavę ir vėl energingi.

*Šiuos patarimus pateikė tarpžinybinis psichikos sveikatos ir psichosocialinės paramos nuolatinio komiteto etaloninė grupė.

Tobulėkite kartu su MUSTer academy!

 

Mus taip pat galite rasti:

Instagram: https://www.instagram.com/muster_academy_/

Facebook: https://www.facebook.com/MUSTer-academy-103904484739438

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/must-er-academy-71545b1b4

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC40tpbWPuTXPjHDvIXwDMlQ

 

 

Šalitinis: https://www.unicef.org/parenting/health/four-things-you-can-do-support-your-teens-mental-health?fbclid=IwAR3t1iQc9Bhf4jhEP17jJoxY93B3gePnjwBpGTVdPJ-ngbVxzTr0zt16ZJI

Atgal
Norite gauti pranešimus apie naujausius straipsnius?

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį!