Norite sukurti kokybišką laiką su savo paaugliu? Keli paprasti, bet svarbūs patarimai

Muster

Nepaverskite to laiko darbu.

Užsiimkite paprasta veikla - jei paauglys turės paaukoti visą savo vakarą, kad darytų tik tai, ką norit jūs, jis greičiausiai nusivils praleistu laiku su jumis. Paauglystės laikotarpiu laisvė yra itin svarbi, paauglys nori būt tikras, kad visada galės turėti asmeninį ,,savo laiką”, todėl pasistenkite laiką planuoti kuo paprasčiau. Užuot leidęsi į 10 kilometrų žygį, verčiau pradėkite nuo paprasto pasivaikščiojimo aplink kaiminystę. Užuot prašę, kad paauglys padėtų paruošti jums visą vakarienę, leiskite jam su jumis padengti stalą. Užuot įpareigoję jį žiūrėti ilgą vakaro filmą, pasirinkite mėgstamos televizijos laidą. 

Nekreipkite dėmesio į užduotis, kurių jis nepadarė. 

Kokybiško laiko su paaugliu metu venkite vartoti tokias frazes kaip: ,,O tu prisimeni, kad… reikia pabaigti namų darbus / pašerti šunį / susitvarkyti savo kambarį,…?  Yra tiek daug temų apie ką kalbėtis su savo vaikais, bet mes, tėvai, vis tiek dažniausiai nukreipiame pokalbius apie dalykus, kurių jie nepadarė. Verčiau sutelkite dėmesį į dialogą, kurio metu sužinotumėte daugiau vienas apie kitą. Jei trūksta idėjų, apie ką kalbėti su paaugliu, jas galite rasti čia (https://www.muster.lt/blogas/ko-paklausti-paauglio).

Supraskite paauglio prioritetus.

Jūsų prioritetai nėra jūsų vaiko prioritetai. Ypatingai paauglystėje, jam bus daug svarbiau jo draugai, muzika ar miegas nei tai, kad jūs planuojate vasaros atostogas drauge. Pasistenkite neįsižeisti, kad vaikui tai nėra įdomu, prisiminkite save paauglystėje ir supraskite jo požiūrį.

Parodykite nuoširdų susidomėjimą.

Taip, gal bus sunku suprasti žaidimus ar vaizdo įrašus, kuriuos, jūsų paauglys laiko labai įdomiais ir linksmais, gal jums visa tai pasirodys painu, bet jūs galite parodyti nuoširdų susidomėjimą tuo, ką veikia jūsų vaikas. Pabandykite užduoti tokius klausimus kaip: ,,kokius vaizdelius tau patinka žiūrėti?”, ,,kokie kompiuteriniai žaidimai tau patinka ir kodėl?” - šie klausimai atkreips dėmesį į paauglio prioritetus ir jam bus įdomu apie tai papasakoti. Jei paauglys daug laiko praleidžia su draugais, užduokite klausimus apie draugus ir ko jis išmoksta būdamas su jais.

Neskubėkite.

Jei anksčiau mažai domėjotės savo paaugliu ar praleisdavote mažai laiko kartu, jis nebus pasiruošęs pasikeitimams ir gali neigiamai sureaguoti į jūsų norą staiga apie jį sužinoti daugiau. Todėl svarbu, kad neskubėtumėte apipilti jo klausimais ir kvietimais laiką praleisti kartu. Pradėkite nuo paprasto dėmesio ir stenkitės po truputį praleisti vis daugiau laiko drauge. 

Išgirskite, kas liko nepasakyta.

Paaugliai ne visada gali tiksliai išreikšti tai, ką nori pasakyti. Dažnai jie jaučiasi labai pažeidžiami ir bijo būti atstumti. Paauglys gali norėti praleisti laiką su jumis, bet to nepasakyti, todėl būkite pirmieji, kurie pakviestų laiką praleisti kartu. Taip pat jam gali būti sunku išreikšti savo emocijas, todėl pasinaudokite savo tėviška intuicija ir nebijokite užduoti savo vaikams konkrečių klausimų.

 

Tobulėkime kartu,

Su meile, 

MUSTer academy

Atgal
Norite gauti pranešimus apie naujausius straipsnius?

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį!